Jdi na obsah Jdi na menu
 

Motiv "Bratří Mašínů"


Oboustranný potisk trička. Na přední straně známá fotografie Ctirada Mašína, Josefa Mašína a Milana Paumera. Mapa cesty do Západního Berlína. Na zadní straně zatykač z východního Německa.

banner.jpg

Skupina beze jména

Bratři Mašínové s odbojem začali už za druhé světové války, když na poděbradském nádraží vnikli do německého transportu a za pár minut zničili pomocí kamenů a nožů převážnou část hydrauliky na převážených letadlech. První zbraně si obstarali také od Němců. Vnikli do vojenského vlaku a ukořistili tři pistole a několik ručních granátů (za protektorátu to byl hrdelní zločin). Ke konci války se jim podaří osvobodit a úspěšně skrývat sovětského válečného zajatce. Za tyto činy obdrželi v roce 1946 z rukou Dr. Edvarda Beneše čsl. medaili Za chrabrost (za "osobní statečnost v době války").

Od roku 1946 se situace v Československu začala postupně zhoršovat. Rodina hrdiny protinacistického odboje se stala rodinou statkáře, klasického představitele buržoazní třídy. Rok 1948 jen potvrdil předcházející vývoj. Po 25. 2. 1948 se situace už jen zhoršovala, komunisté se zbavovali svých odpůrců, přibývalo zatčených a byli i první popravení. Byla popravena i žena - Dr. Milada Horáková, se kterou se matka bratrů Mašínových znala z doby kdy byly za okupace společně vězněny v pankrácké věznici.

Bratrům Mašínovým bylo jasné, že se něco musí začít dělat, a tak se v roce 1950 rozhodli pro ozbrojený odpor. Vždyť komunistická strana ozbrojila své příznivce a vyhlásila třídní boj již dávno předtím!